NEDEN HERKES AMAZON’DA SATIŞ YAPMAK İSTİYOR?

Günümüzde Amazon sadece basit bir online alışveriş sitesinin çok üzerine çıktı. Dünyanın en büyük 5 firmasından biri olan Amazon’un mevcut değer 1 trilyon dolar civarında ve platform üzeride saniyede 400 civarı ürün satışı gerçekleşiyor. Amazon şuan dünyanın en büyük tedarik zinciri desek yanlış bilgi vermiş olmayız. Zincirin bu kadar büyük olması da her zaman yeni fırsatlar önümüze çıkarıyor. Amazon dünyanın  hemen her yerinde erişim imkanı sunuyor. Bu sebepten evinizden bile Amerika, Kanada, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Avustralya, Avrupa, Singapur, Hindistan, Güney Kore gibi zengin ve gelişmiş ülkere satış yaparak gelir elde etmenizi sağlıyor.

Peki ana konumuza gelecek olursak neden Amazon’da satış yapmak bu kadar popüler hale geldi. Öncelikle Amazon’a satıcı olarak kayıt olurken (Avrupa pazarı hariç) herhangi bir şirket vs bilgilere veya extrem bir donanıma sahip olmanıza gerek yok, ferdi olarak da kayıt sağlayabiliyorsunuz. Amazon birden fazla satış olanağı sunarak, her kişiyi ve her bütçeyi satıcı olarak zincire dahil edebiliyor. Bunun yanında hemen hemen dünyanın her yerinden bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ürün sınırlaması yeni yeni bazı alternatif pazarlara gelmiş olsa da ürün sınırlamasında bulunmuyorlar. Listeleme başı para ödemiyorsunuz ayrıca bazı Pazar yerlerinde, aylık mağaza aidatı da söz konusu da değildir. Evde, okulda, işte, tatilde online mağazanızı yöneterek, gelir elde etme imkanı sunan bu sistem tamamen müşteri odaklı, neredeyse kusursuz işleyen çark gibi.

Bahsettiğimiz durumlar göz önünde bulundurulunca, çok fazla çaba sarf etmeden doğru planlama ve doğru yatırımlarla makul zaman harcayarak para kazanmak mümkün oluyor. Ayrıca ülkemizin para birimi ile kur farkı da göz önüne alındığında      5-0 önde oluyoruz. Her güzelliğin acı tarafları olduğu gibi Amazon’da satmanın da tabi ki negatif yönleri var. Suspend yani hesabınızın yanlış yönetim sonrası sistem tarafından geçici veya kalıcı olarak askıya alınma durumları gibi ama getirilerini göz önüne aldığınızda bu tarz götürüler göz ardı edilebiliyor.  Sonuç olarak, ek gelir elde etmek isteyenlerin veya hali hazırda üretici olanların yurtdışına açılışının en büyük kozu Amazon’da satmak olduğu için Amazon bu kadar popülerdir.